Shenzhen Filetti Technology Co., LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
  • 1
Brand Name : ST
Model Number : STM32F100C8T6B
Certification : rohs
Place of Origin : CN
MOQ : 1
Price : consult with
Payment Terms : T/T,Western Union
Supply Ability : 100000
Delivery Time : 5-8days
Packaging Details : T/R
Product Category : MCU
Maximum Clock Frequency : 24MHz
Data Bus Width : 32 Bit
Program Memory Size : 64KB
Program Memory Type : FLASH
Data RAM Size : 8KB
Number of I/Os : 37
Contact Now
STM32F100C8T6B Low & Medium-density Value Line Advanced ARM-based 32-bit MCU
16 to 128 KB Flash, 12 Timers, ADC, DAC & 8 Communication Interfaces
Product Overview
Key Features
  • Core: ARM 32-bit Cortex-M3 CPU
    • 24 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance
    • Single-cycle multiplication and hardware division
  • Memories:
    • 16 to 128 Kbytes of Flash memory
    • 4 to 8 Kbytes of SRAM
  • Clock, Reset and Supply Management:
    • 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
    • POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
    • 4-to-24 MHz crystal oscillator
    • Internal 8 MHz factory-trimmed RC
    • Internal 40 kHz RC
    • PLL for CPU clock
    • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
  • Low Power Modes: Sleep, Stop and Standby modes
  • Debug Mode: Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
  • DMA: 7-channel DMA controller supporting timers, ADC, SPIs, I2Cs, USARTs and DACs
  • Analog Peripherals:
    • 1 × 12-bit, 1.2 µs A/D converter (up to 16 channels)
    • Conversion range: 0 to 3.6 V with temperature sensor
    • 2 × 12-bit D/A converters
  • I/O Ports: Up to 80 fast I/O ports (37/51/80 I/Os), all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant